Gmina Żelazków: ZUMI.pl / Mapa Targeo / Mapa Google / Pogoda w Gminie
strona główna mapa strony kontakt / BIP
menu główne poznaj gminę żelazków o urzędzie rada gminy galeria
Obrazek 3 zRANKING FINANSOWY SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO W POLSCE 2018
Obrazek 2 zPo raz kolejny Stypendia Wójta Gminy Żelazków zostały rozdane
Obrazek 5 zZłote Gody w Gminie Żelazków
Obrazek 1 zGmina Fair Play
Obrazek 6 zOtwarcie boiska wielofunkcyjnego w Goliszewie
Obrazek 4 zUroczystość Otwarcia Przedszkola w Dębem

1234567








 

Jesteś tutaj:

2021-04-16
Wielkopolska Izba Rolnicza przypomina, że od 15 marca do 17 maja br. włącznie trwa kampania składania wniosków o płatności obszarowe.

Należy pamiętać, że w bieżącym roku rolnicy nie otrzymają, tak jak to miało miejsce w latach poprzednich, listu z papierowym, spersonalizowanym wnioskiem obszarowym, wraz z załącznikami graficznymi.
Od bieżącego roku nie ma możliwości złożenia uproszczonego oświadczenia, zastępującego wniosek o przyznanie płatności, ani też przesłania spersonalizowanego formularza wniosku, wraz z materiałem graficznym, w wersji papierowej.
Wnioski o płatności obszarowe należy składać wyłącznie w formie elektronicznej – poprzez Internet, w aplikacji eWniosekPlus, udostępnionej przez ARiMR.
W związku z powyższym apelujemy do Państwa, aby nie odkładać decyzji o złożeniu wniosku do ostatniej chwili. Może to bowiem spowodować znaczące obciążanie, zarówno pracowników ARiMR, doradców rolniczych, jak i systemu informatycznego w ostatnich tygodniach trwania naboru.
Wszelkich informacji na temat bieżącej kampanii składania wniosków o płatności obszarowe udzielają biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Rolnicy mogą również zgłaszać się o pomoc do biur powiatowych Wielkopolskiej Izby Rolniczej, których adresy dostępne są na stronie: www.wir.org.pl oraz do jednostek doradztwa rolniczego.

Prezes
Wielkopolskiej Izby Rolniczej
(-) Piotr Walkowski

 

Czytano: 6332 razy
2021-04-16
Samorząd Województwa Wielkopolskiego zaprasza do udziału w Konkursie „Przemysł a ochrona środowiska – rozwój województwa wielkopolskiego w oparciu o gospodarkę wodorową” 

Celem konkursu jest wytypowanie pięcioosobowej grupy uczniów wraz z dwoma opiekunami z terenu województwa wielkopolskiego do udziału w obradach i sympozjach na temat ochrony środowiska na terenie Dolnej Saksonii w Niemczech, organizowanych z okazji 75 Rocznicy istnienia Kraju Związkowego Dolnej Saksonii w terminie od 31 października do 4 listopada 2021 r. W powyższej uroczystości planowany jest udział przedstawicieli regionów partnerskich Dolnej Saksonii z różnych stron świata, w tym również, Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

Podczas spotkań z uczestnikami z różnych państw, uczniowie będą mieli możliwość zaprezentowania swojej wiedzy z zakresu ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju, wymiany doświadczeń oraz udziału w posiedzeniu, którego zwieńczeniem będzie przyjęcie wspólnej deklaracji regionów reprezentowanych przez poszczególnych uczniów. Ze względu na międzynarodowy charakter wydarzenia wymagana jest od uczestników znajomość języka angielskiego, ze szczególnym uwzględnieniem słownictwa z zakresu ochrony środowiska i klimatu.

Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół ponadpodstawowych (rocznik 2004 i 2005), którzy interesują się ochroną środowiska oraz znają język angielski (minimalna ocena roczna z przedmiotu język angielski: 5).

Przedmiotem Konkursu jest nagranie i zmontowanie przez pięcioosobowy zespół uczniów pochodzących z jednej szkoły, filmu krótkometrażowego na temat: „Przemysł a ochrona środowiska – rozwój województwa wielkopolskiego w oparciu o gospodarkę wodorową” w wersji dwujęzycznej – polskiej i angielskiej.

Maksymalna czas trwania filmu to 3 minuty. Dopuszczalna jest  każda forma artystyczna (film, teledysk, reportaż, animacja itp.) Film zapisany w formie pliku video w formacie: .mp4, .mov lub .avi, należy przekazywać na płycie cd lub dvd albo na pendrive. W filmach nie mogą być widoczne produkty konkretnych marek, a jakakolwiek forma promocji wszelkiego rodzaju produktów jest niedozwolona. Filmy można realizować samodzielnie lub w przypadku trudności skorzystać z „Green Studia” mieszczących się w Ośrodkach Doskonalenia Nauczycieli.

Wypełniony formularz zgłoszeniowy wraz z stosownymi oświadczeniami oraz filmem należy  dostarczyć w formie papierowej i elektronicznej (zapis na powszechnie dostępnym i stosowanym nośniku danych, np. płyta CD, płyta DVD, „pendrive”) na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, Departament Środowiska, al. Niepodległości 34, 61-714 Poznań.

Czas trwania Konkursu od 9 kwietnia 2021 r. (data ogłoszenia) do 30 czerwca 2021 r. (decyduje data stempla pocztowego).

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi podczas uroczystej Gali.

Ze względu na trwającą pandemię Sars-Cov-2 organizator zastrzega sobie prawo zmiany terminu wizyty w Dolnej Saksonii, jeśli wymagać tego będą warunki sanitarno-epidemiczne czy regulacje prawne.

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z regulaminem konkursu i wzięcia w nim udziału.

Szczegóły konkursu - https://www.umww.pl/przemysl-a-ochrona-srodowiska-rozwoj-wojewodztwa-wielkopolskiego-w-oparciu-o-gospodarke-wodorowa

 

Czytano: 8035 razy
2021-04-16
Krajowa Administracja Skarbowa, mając na uwadze sytuację epidemiologiczną w kraju, informuje o uruchomieniu usług: „Umów wizytę w urzędzie skarbowym” oraz e-Urzędu Skarbowego. Są one bowiem przygotowane nie tylko dla podniesienia komfortu i jakości obsługi podatników, ale także w celu podniesienia bezpieczeństwa podatników i urzędników w szczególności w trakcie trwającej pandemii.

 

 

Czytano: 5488 razy
2021-04-16
Krajowa Administracja Skarbowa, mając na uwadze sytuację epidemiologiczną w kraju, informuje o uruchomieniu usług: „Umów wizytę w urzędzie skarbowym” oraz e-Urzędu Skarbowego. Są one bowiem przygotowane nie tylko dla podniesienia komfortu i jakości obsługi podatników, ale także w celu podniesienia bezpieczeństwa podatników i urzędników w szczególności w trakcie trwającej pandemii.

 

 

Czytano: 7484 razy
2021-04-16
​Wiosną rośnie zagrożenie pożarowe związane z wypalaniem traw. Warto przypomnieć, że proceder ten jest niezgodny z prawem i grożą za niego surowe sankcje karne oraz cofnięcie dopłat wypłacanych przez ARiMR.

Jak groźny jest pożar łąk, można było przekonać się wiosną ubiegłego roku, kiedy płonęły tereny Biebrzańskiego Parku Narodowego, a akcja gaśnicza trwała kilkanaście dni. Mimo że od wielu lat ARiMR, Straż Pożarna i inne instytucje przestrzegają przed wypalaniem traw, co roku znajdują się osoby, które lekceważąc te apele, za nic mają stwarzanie bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt i niszczenie środowiska naturalnego.

Pozytywne skutki wypalania traw to mit

Wbrew obiegowej opinii wypalanie nie powoduje bujniejszego odrostu traw. Nie poprawia też jakości gleby. Co więcej, w znacznym stopniu obniża wartość plonów. Po przejściu pożaru gleba staje się jałowa i potrzebuje nawet kilku lat, aby powrócić do stanu sprzed katastrofy.

Pożar jest tragiczny w skutkach dla całego ekosystemu – zniszczona zostaje nie tylko warstwa życiodajnej próchnicy, giną również zwierzęta. Podpalanie traw bywa często przyczyną pożarów lasów i zabudowań gospodarczych, w których życie tracą także ludzie.

Surowe kary – grzywna a nawet więzienie

Zakaz wypalania traw określony został w Ustawie o ochronie przyrody oraz w Ustawie o lasach, a Kodeks wykroczeń przewiduje za to karę nagany, aresztu lub grzywny, której wysokość może wynieść od 5 tys. do 20 tys. zł. Co więcej, jeśli w wyniku podpalenia trawy dojdzie do pożaru, który sprowadzi zagrożenie utraty zdrowia lub życia wielu osób albo zniszczenia mienia wielkich rozmiarów, wtedy sprawca – zgodnie z zapisami Kodeksu karnego – podlega karze pozbawienia wolności nawet do 10 lat.

Wypalanie traw to też ryzyko utraty dopłat

Oprócz wspomnianych sankcji wypalającemu grożą również dotkliwe kary, które nakładać może Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zakaz wypalania gruntów rolnych jest jednym z warunków, których rolnicy zobligowani są przestrzegać, aby móc ubiegać się o płatności bezpośrednie oraz płatności obszarowe w ramach PROW 2014-2020. W przypadku jego złamania ARiMR może nałożyć na rolnika karę finansową zmniejszającą wszystkie otrzymywane przez niego płatności o 3 proc. W zależności od stopnia winy, może zostać ona obniżona do 1 proc. bądź zwiększona do 5 proc. Jeszcze wyższe sankcje przewidziane są dla tych, którzy świadomie wypalają grunty rolne – muszą oni liczyć się z obniżeniem płatności nawet o 25 proc. Agencja może również pozbawić rolnika całej kwoty płatności bezpośrednich za dany rok, jeśli stwierdzone zostanie uporczywe wypalanie przez niego traw.

 

Czytano: 5638 razy
2021-04-16
Szanowni Państwo,
informujemy, iż do końca kwietnia br. można składać wnioski o udzielenie pomocy finansowej uczestnikom Powstania Poznański Czerwiec '56 znajdującym się obecnie w trudnej sytuacji materialnej  w wyniku wydarzeń, które miały miejsce w czerwcu 1956 roku w Poznaniu, w szczególności osobom, które:
- doznały uszczerbku na zdrowiu,
- doznały represji ze strony funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa,
- doznały istotnych represji w miejscach zatrudnienia,
- mają szczególne zasługi w niesieniu pomocy ofiarom Powstania.
 
Szczegółowe informacje dotyczące wsparcia oraz wzór wniosku znajdują się na stronie Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, pod adresem:
 

 

Czytano: 6900 razy
2021-04-16
Osobisty rachunek bankowy to coraz powszechniejsze udogodnienie. Dzięki niemu w szybki i wygodny sposób można otrzymać świadczenie, zapłacić rachunki czy zrobić zakupy. Dodatkowo te elektroniczne narzędzia zapewniają bezpieczeństwo finansowe, osobiste i zdrowotne, co jest szczególnie ważne właśnie teraz – w czasie pandemii.

Bezpłatny rachunek w każdym banku

Jeśli nie masz konta w żadnym banku, możesz założyć bezpłatny podstawowy rachunek płatniczy (PRP). Zrobisz to w banku, w oddziałach banków zagranicznych, instytucjach kredytowych i spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych, które prowadzą rachunki płatnicze dla konsumentów.

Podstawowy rachunek płatniczy jest bezpłatny
Onacza to, że za darmo możesz:
- otworzyć i prowadzić konto w banku,
- otrzymać kartę płatniczą (za jej obsługę również nie płacisz),
- wypłacać pieniądze w bankomatach i wpłacać je do wpłatomatów banku (nielimitowana liczba transakcji w bankomatach Twojego banku w Polsce),
- 5 razy w miesiącu zlecić transakcje płatnicze (zlecenia stałe, przelewy, polecenia zapłaty),
- 5 razy w miesiącu wypłacić gotówkę z bankomatów innych banków.

Co daje Ci podstawowy rachunek płatniczy
Jeśli masz Podstawowy Rachunek Płatniczy, możesz:
- otrzymywać przelewy oraz wpłacać pieniądze na swój rachunek,
- wypłacać gotówkę w banku lub w bankomacie (w Polsce i za granicą),
- płacić kartą,
- wypłacać gotówkę przy użyciu terminala płatniczego podczas robienia zakupów i płacenia za nie kartą płatniczą,
- realizować zlecenia płatnicze.

Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych (Dz.U. 2020 poz. 794, art. 59ia).
- Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/92/UE z dnia 23 lipca 2014 r. w sprawie porównywalności opłat związanych z rachunkami płatniczymi, przenoszenia rachunku płatniczego oraz dostępu do podstawowego rachunku płatniczego.

 

Czytano: 5437 razy
kalendarium
Wyświetl kalendarz na poprzedni miesiąc listopad 2024 Wyświetl kalendarz na następny miesiąc
PN WT ŚR CZ PT SB ND
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930
Zwiń blok aktualności Aktualności
2024-03-01 14:40
Dodane przez: UG Żelazków
Szanowni Państwo,   🥳Serdecznie zapraszamy na obchody 👩 Dnia Kobiet oraz 👨 Dnia...
2024-03-01 10:27
Dodane przez: UG Żelazków
Szanowni Państwo,   Zakończyliśmy zadanie polegające na wymianie wiat przystankowych przy...
2024-02-29 12:02
Dodane przez: UG Żelazków
Szanowni Mieszkańcy,   Dążąc do poprawy jakości wody dostarczanej do odbiorców...
Rozwiń blok aktualności
[ZAMKNIJ] Nowe zasady dotyczące cookies. W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.